Sarkodie,R2bees And Atumpan Nominated For BEFFTA Awards In UK

Image

Sarkodie, R2bees and Atumpan has been nominated for this year’s BEFFTA awards in UK. This is a yearly award that awards people in the entertainment industry in UK and beyond. They were nominated in the Best International Afrobeats alongside Davido, Wizkid, Dr Sid and Timaya of Nigeria. Voting started on October 6. Check out the full list below and vote for your favorite.

BEFFTA UK 2013 NOMINATION LIST

Music

Best Female Act: Emeli Sande, Beverly Knight, Leona Lewis, Alexandra Burke,
Best Male Act: Akala, Wiley, Skepta, Dizzie Rascal, Fuse ODG, John Hectic, Sway, Lemar, Wretch 32
Best Gospel Act: Divine Impact, Lyrical Soldier, one Legacy, Lurine Cato, Isebella, David Keigh, Dolly P, Guvna B, Sam Adebanjo & DTWG, victizzle, Jahmain King, Meleke, New Rivers Choir,  Muyiwa and Riversongz

Best Unsigned Act: Valentine, Starboy Nathan, 3RA, J Appiah, Debra Debs, Vicky Sola, Duane Flame, Kersha Bailey, Young O, Lydia Maddix, Justified Prince, Wilson, Lovella Ellis, Ragz CV, Marvel, Melody Keys , Ayo Dele, Belinda Kae, Mazey banks, Lifford david Shillingford, Roucheon, Razor, PearlNATASHA, Ellapaige
Best International Act: Nature, Rhihanna, Dbanj, Zahara, Jose Chameleone , Peter Zagaze, Grey Naava
Best UK AfroBeats Act:   Vj Oj, Aina More, Weray ent, Moelogo, Mista Silva, May7ven, Fuse ODG, Dola Billz, Dizzy Vocal Chameleone, Musik Maestro, Honey B, Afrika Boy, Shiikane, Izeal, Big Tizzy, Komo, RDC Soldier, Vibe squad, Deoba Authentic, Hyper hype

Best UK Caribbean Act: Roger Robin, Sandra Cross, Maxi Priest, Lloyd Brown, Vivian Jones, Stylo G
Best International Afrobeats Act: Atumpan, Davido, Wizkid, R2bees, Sarkordie, P Square, Timaya, Olamide, Tillaman, Dr Sid, Jose Chameleone, Omawunmi, Wande Coal
Best International Caribbean Act: Nature, Aidonia, Popcaan, Beenie Man, Gyptian, Shabba Ranks
Best Music Producer: Ayo Beatz, Akala, Dilly, Shaback Beautiful Sounds, Hypertone, OY, Rymez, J Weathers, Davinche, Mafia and Fluxy
Best Video Director: Vertex, Moe Musa, Uvi Orugon, Dego Visionz, Elmino, AJE Filmworks, Antoine Dixon-Bellot, Clarence Peters, Luke Biggin, Femi Best Touch
Best Music Video Producer: Mastermind Media, Staple House, Luti Media,
Best Music Video DOP: Aaron reid, Nang TV,  Elmino
Best Music Video: Chip (Londoner), Wande Coal (Go Low), Dbanj (Oliver Twist)
Best UK Reggae Act: Winston Francis, Little Roy, Michael Prophet, Donna Marie, Stylo G, Lovella Ellis
Best International Gospel Act: Kay Morris, Emmy Kosgey, Redemption Voices, Nathaniel Bassey, Uche, Henrisoul, Preachers
Best Record Label: Zoe Records, Bluejeanz Records, Stingray Records, Babycamp Records, Just Bounce Records, Boy Better Know, Dcypha Production

Dance

Best Dance Act: D3 DANCERS, DANKIRA, Uniques silver dancers, Hot legs dance company, Project G , CEO Dancers. FDC Ladies, High Rollaz, ICSN dance troupe
Best Dance Choreographer: Kendrick Sandy, Ezekiel Koleosho, Sherrie Silver, Vanessa Adekole, Sharma Jay, Kemi Durosinmi

Comedy

Best Comedian: A dot, Obonjo, Anne Kasiime, Wale Gates, Richard Blackhood, Don’t Jealous Me, Anne Kansiime, Eddie Kadi, Richard Blackhood, Babatunde, Funmbi,  Ola the comedian

Radio

Station of the year: Roots FM, Tropical FM, Voice of Africa Radio, Guess Radio, Bang Radio, Colourful Radio, Premier Gospel, Inspiration fm, Rinse FM, Musicnetradio.com, Zimonline Radio, London Christian Radio, AlterSound Worship radio, Unity 101, Tropical Radio
Radio personality of the year: Jenni Steele, Henry Bonsu, Deoba Authentic, Dotun Adebayo, Wayne Boucaud, Benita White,Tony Fanandez, Simbarashe Nyanhanga, Kojo, Veronica Gordon

Newspapers/Magazines/Blogs

Best Community Newspaper: Afro News, Trumpet, The Voice, Nigerian Watch
Magazine of the year: Keep The Faith, Heritage Magazine, New African Woman, Zen, Tropical, OK! Nigeria, African Cuisine Magazine, Nu People magazine,Itsblackcurrant.com, Afropulp, Fab Afrique, Soul Culture, C. HUB, Pride Magazine, Black Hair Magazine, Black Beauty and Hair, Fab Magazine
Journalist of the year: Henry Bonsu, Regina Jere Malanda, Rodney Hinds, Stephen Ogongo, David Roberts, Noellin Imoh
Blog of the year: African Dazzle, Fashion Police, We Plug Good Music, BooshBingBang, Not Just Ok, Kickin’ it with the Kinks, Simply Glamorous Fashion, Ronnie J Health and Beauty, Chizy’s Spyware, Gistfactory.com, Bella Naija, Jestinageorge.com, De Avenue, Pappzd, Eka Start Up Cooperation
Best Community News Website: CaribDirect, ItzCaribbean, AfroNews, Eco Media, Ugandan Buzz, Misterseed.com, Madnewsuk.com, uk africans

Events

Best Events Promoter: DJA Media, Theodora PR, UK Unsigned Hype, Raj PR, Focus Organisation, Triforce Promotions, Cams pro UK, Atoss Entertainment, Smade, Cokobar.com, Bashment Vibez, ABM Promotions, Kasiluv Productions, Disk & Jockey Media, Fashions Finest, Play Entertainment,

DJ

DJ of the year: Dj Ace, Dj 279, Dj Alexo, Dj Lanre, Dj Que, Dj Mac Pro, Dj Fabio, Dj Gabe, Dj Slipa, Frankie Prazer, Dj Bayo, Dj Tallest, Dj Omo White, Dj Whatever, Dj Unbeetable, Dj Daddy Ernie, Dj Kumbi, Dj Jerry, Dj Deoba Authentic, Dj Edu, Dj Neptune Oladuni, Dj Yung Milli, Dj Homeboy, DJ French Kiss, DJ Lady G2, Dj Field, Dj Mkhukhwini, Dj Natty B

Photographers

Best Photographer: Aron Dunworth, Erik Erxon, Josh Daniels, Sync Photos, Abi Oshodi, iSmiles Photos, TiDG Visuals, Michael Tubes, Vivida, Ade Adetayo, Zan The Photographer, Simon Frederick, The Atunbi Experience, Fabian Jones, Benjamin Bin-Meh, Karlton Chambers

Fashion Designers

Best Male Fashion Designer: Kitoko, DK Darlington, Kwame Koranteng, Sola Cash,  Obiora Ichiebuka, Zerkaraya Solomon
Best Female Fashion Designer: House of Adjeiwaah, House of Aranu, LinmiR Millinery, Giberky, Sylvia Fumudo, Zuwa Re, Liiber London, House Of Aranu, Established Beautique, Desiri Couture, Tina Lobondi, Clariscia Gill Couture, Korlekie, Pembe Kumbi, Jessica Baah, Dancing cupcakes online boutique, Petiz Fashion Accessories, Agata Reis, Vero Luke

Stylists

Best Hair Stylist: Dionne Smith, House of JDFK, Purely Natural Hair, Libeks beauty consultant, Adeola Olase, Charlene Cumberbatch, Adeyinka Adekogbe
Best Wardrobe Stylist: Style Check by Dee, A.Y.O Clothing, Crystal Deroche, Yemisi Adedipe, Potential U, Wale Adewale

Make-up Artists

Best Make-up Artist: Joy Adenuga, Siniorita Lutete, Sophia Taylor, Bolanle Okusanya Feyita, ABIZART, House of JDFK, Semire MUA, Mink, DJE Make Up, Libeks Beauty Consultant, Ganga Bahambra, Edee Beau, CSG Make-up and beauty, Bimtan Elufowoju of Faces of Bodin, Pretty Woman by Tosin Makinwa, Moi MUA, Lola Maja – Okojevoh

Fashion Choreographers

Best Fashion Choreographer: Sola Oyebade, Reuben Joseph, Malisha Da Queen, Nadim Saleem

Models

Best male model: Adrian, Jeremy Osei Tutu Vincent, Ebrima Sey, Michael Moonchild, Martins Igbinedion, Dudley O’Shaughnessy, Hassan Resse, Guetan, Jeremy Boateng, Salisu Abdulai, Adonis O’Holi, Julius Rueben
Best female model: Nana Afua Antwi, Vanessa agyman, Lisette Mibo, Rosemary Chileshe, Adunni Haruna, Paula Okunzuwa, Cleopatra Wood, Amie Mustafa Joof, Maggie Sarai, Vicky Tjirimuje, Amelia Lola, Samar Khoury, Cynthia Chisom, Estelle Digridi, Symara Templeman, Gayle Thompson, Ayoola Bakare, Estelle Met, Malaika Firth, Shanelle Banton, Anita Exstasy Siobhan C Ridguard, Nyasha Matohondze, Nelly Defaut
Best Modelling Agency: Demus Castings, Face4Music, Mahogany Models,

Beauty Pageants

Best Beauty Pageant: Miss Congo UK, Miss Black Africa UK, Miss Ghana UK, Miss Trinidad and Tobago, Miss Uganda UK, Miss Nubian UK, Miss Jamaica UK, Miss Cameroon UK
Best Beauty Queen: (Gemma Feare) Miss Jamaica UK, (Gladys Kyotungire)Miss Uganda UK, (Maria Cruz Toichoa)Miss Nubian UK, (Samaia Tchapesseka) Miss Black Africa UK, (Michele Esther Vigan)Miss Cameroon UK
Best Former Beauty Queen: Sandra Gondora, Ruvombo Chinzou, Chelsea Mandizha, Amelia Lola, Gloria Elongo
Best Beauty Pageant Director: Jacqueline Wabara, Jacqueline Matovu, Dele Onabowu, Frankos Tshimpuki

Film Category

Best director: Niyi Towolawi, Ruke Amata, Sharon Agina, Nelson Spyke, Lucian Msamati, Sunny kiNG, Dotun Adebayo, Anthony Abuah, Fredi Kruga, Jett Jermaine, Andy Mundy-Castle, Mundia Situmbeko, Yvonne Phillip ,Eric Kolelas
Best Actor: David Ajala, Ikenna Obi, Lanre Balogun, Kevwe Ogunje, Lateef Lovejoy, Peter Silva, Eric Kolelas
Best Actress: Moji Bamtefa, Elenoar Agala, Marie Gomez, Olivia Eze, Yvonne Hays, Segilola Scott, Jackie Appiah
Best Film: Woolwich Boys, Shameful Deceit, London Na Wa, Turning point, International Games, Pearls Of Africa, We Are poets, The past came calling, Pass The Comb, The Fade, Kicking it with the kinks
Best screenwriter/Scriptwriter: Eve Ebahor, Anthony Abuah, Samuell Benta, Niyi Towolawi, Fredi Kruga , Sharon Agina, Eric Kolelas
Best theatre production: Meet The Adebanjos, The Epic Adventure of Nhamo the Manyika Warrior and His Sexy Wife Chipo, Trim, Skin Teeth
Best Cinematographer: Nelson Spyke, Aaron Reid, magnus Mbanu
Best Producer: Theodora Ibekwe, Niyi Olotawi, Rita Nzelu, Denton Chikura, Yvone Phillip
Best Short Film: Unspoken(Directed by Sunny King), Ambition to Love(directed by Jordan Pitt), Love prevails(directed by Segilola Scott and Edith Nwekenta), Four corners(Directed by Mark Straker, Lucy(Directed by Elodene Baker), A Conversation (Directed by Jett Jermaine), Violet( Directed by Jett Jermaine), If Only( Directed by Fredi Kruga), Fifty Pence(Directed by Eric Kolelas)

TV Category

Best Actress: Moji Bamfeta, Chizzy Akudolu, Freema Agyemam, Segilola scott, Antonia Thomas, Diane Parish, Romeena Beri
Best Actor: David Ajala, Jimmy Akingbola, Chucky Venice, Ashley Walters, Samuell Benta, Lateef lovejoy, Wil Johnson, Wale Ojo, Nathan Stewart Jarrett , Andy Ubera
Best TV Station: OH TV, BEN TV, VOX AFRICA, THE AFRICA CHANNEL
Best TV Show: The Sporah Show(VOX AFRICA), The Magazine Show(BEN TV), Real Talk(OH TV), Time To Shine(OH TV), Naija Bites(OH TV), Tea With The Duchess(Online) BBS(BEN TV), Sports360(VoxAfrica), AfroBuzz(Vox Africa)Breakfast Show With Yemi Balogun(Olive TV)
Best TV personality: Sporah Njau, Mary Shittu, Henry Bonsu, Charlene White, Yemi Balogun
Best presenter: Uncle and Mistar, Franny Oprah, Sporah Njau, Mary Shittu, Frankie Prazer, Trish Adudu, Nena Huntaz, Avida Buyombi, Natalia Roni, Femi Amusan, James Sherwood, Mimi Fawaz, Adesope Olajide, Kome Adeosun
Best Webseries: Meet The Adebanjos, Trim, All about McKenzies, Venus Vs Mars, Unfamous, Redemptions, Brothers With No Game, Reckless
Best online TV: Factory 78, Fusion TV, SBTV, Disk&Jockey Media, Tea With The Duchess, 2HBTV , Cut The Chat, SMETV, Soul Culture TV, Tropical Radio
Best Voice Over Artist: Natalyia Roni, Patrick McKenzie, Faridah Rimmer

ART Category

Best Spoken Word Artist/Poets: Suli Breaks, Lyrical HEALER, George The Poet, We are poets, Oneness Sankara, Alim Kamara, Dean Atta, Breis
Best Art Director: Reuben Joseph, Sola Oyebade, Ola Shobowale, Julius Reuben
Best Author: Onyi Anyando, Betty Makoni, Fikelephi Jackson, Deji Yusuf, Tony Fernandez Ferdinand Lawson, Winsome Duncan, Julian Hall, Diane Hall, Ian T Sebas, Scotty Unfamous, Ella December, JC Johnson, Opy Onas, Everald Williams

Source: 233times.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.