The Complete List Of Kumawood And Akoben Movie Awards ’13, Kwadwo Nksansah Tops All

Image

This year’s edition of the Kumawood and Akoben Movie Awards nomination party was held last Saturday at Sports Hotel in Kumasi which was attended by many actors and actress from the region. Present at the event were Kwadwo Nkansah Liwin, Nana Ama Mcbrown, Naana Hayford and other Kumawood stars.Below is the full list of nominations for the award slated for Friday, December 27 in Kumasi.

MOST FAVORITE ACTOR

Kwadwo Nkansah a.k.a Lilwyne

Alex kofi Adu a.k.a Agua Koo

Bill Asmoah

Akwasi Boadi a.k.a Akrobeto

Apostle John Prah

MOST FAVORITE ACTRESS

Rose Mensah a.k.a kyeiwaa

Emilia Brobbey (Frema)

Nana Ama McBrown

Clara Benson a.k.a Maame Serwaa

Vivian Jill Lawrence

BEST ACTOR LEADING ROLE

Kwadwo Nkansah a.k.a Lilwyne (Time changes)

Alex kofi Adu a.k.a Agua Koo (Komfo Anokye)

Samuel Ofori (Heat, chop my money)

Bill Asmoah (Nipa Nni nkae,maso awaree)

Akwasi Boadi a.k.a Akrobeto (Electricity power)

Benard Nyarko (awereho sem,madamfo)

Apostle John Prah (Osiakwan)

Benard Aduse Poku (Mirror Girl)

BEST ACTRESS LEADING ROLE

Rose Mensah a.k.a kyeiwaa (time changes, Kyeiwa ninja

Vivian Jill Lawrence (Nipa Nni nkae)

Emilia Brobbey (Frema)

Naana Hayford (Nipa nye)

Nana Ama McBrown (Awereho sem,madamfo)

Christiana Awuni (osiakwan)]

Clara Benson a.k.a Maame Serwaa (School Girl,maso awaree)

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Akwasi Boadi a.k.a Akrobeto (Frema)

Kwaku Manu (Ghana Police)

Kwadwo Nkansah a.k.a Lilwyne (awereho sem)

Jackson Sarfo (Madamfo)

Samuel Nsia

Apostle John Prah (Psalm 23)

Sylvester Agyapong (Mirror Girl)

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Maame Kali (heat)

Vivian Jill Lawrence (time changes)

Christiiana Awuni (Nipa nni nkae)

Gloria Sarfo (Frema)

Emilia Brobbey (Awereho sem)

Mercy Asidu (kyeiwaa v. ninja)

BEST ACTOR TV SERIES

1.Kwame Seth Djokoto (Efiewura)

2. Funny Face (Chokor Trotro)

3.Bra Kofi (Efiewura)

4.Koo Fori(Efiewura)

5.Prince Yawson (Chokor Trotro)

6.Kwabena Amoako(Barber and Shoe shine)

7.Bob Okala(Bongo Bar)

8.Abraham Davis a.k.a Salinko(Barber and shoe shine)

BEST ACTRESS TV SERIES

1.Gloria Sarfo (Efiewura)

2.Naana Hayford(Efiewura)

3.Adwoa Smart (Bongo Bar)

4.Aumtie Bee(Efiewura)

MOST FAVORITE TV PERSONALITY ( MALE)

1.Kwame Seth Djokoto (Efiewura)

2. Funny Face (Chokor Trotro)

3.Bra Kofi (Efiewura)

4.Koo Fori(Efiewura)

5.Prince Yawson (Chokor Trotro)

6.Kwabena Amoako(Barber and Shoe shine)

7.Bob Okala(Bongo Bar)

8.Abraham Davis a.k.a Salinko(Barber and shoe shine)

MOST FAVOURITE TV PERSONALITY ( FEMALE)

1.Gloria Sarfo (Efiewura)

2.Naana Hayford(Efiewura)

3.Adwoa Smart (Bongo Bar)

4.Aumtie Bee(Efiewura)

5.Delorris Frimpong Manso aka Delay

BEST FILM DIRECTOR

Jackson K. Bentum (Fakye,David ba)

Frank Fiifi Gharben (Time changes, komfo Anokye)

Samuel Ofori (heat, chop my money)

Samuel Akwasi Badu O.T (nipa nni nkae, psalm 23)

Theophilous Amoabeng (Frema, madamfo)

Asare Bediako (nipa nye,Akrantee nkwan)

OBL Studios

Isaiah Kofi Appiah

BEST FILM DIRECTOR (Comedy)

Asare Bediako (Akrantee nkwan)

Jackson K. Bentum (Fakye,David ba)

Frank Fiifi Gharben (Time changes, komfo Anokye)

Samuel Akwasi Badu O.T (nipa nni nkae, psalm 23)

Jones Agyemang (Electricity power, Ghana police)

Honey Frimpong (kyeiwaa v. ninja)

BEST ACTOR COMEDY

Kwadjo Nkansah Lil wyne (Fakye)

Kwajo Poku (Gye nyame)

Akwasi Boadi a.k.a Akrobeto (Frema, Electricity power)

BEST ACTRESS COMEDY

Rose Mensah a.k.a Kyeiwaa (time changes, kyeiwaa v. ninja)

MAtilda Asare (Electricity Power, Ghana Police)

Nana Ama McBrown (Ghana police)

Mercy Asiedu (Kyeiwaa v. ninja)

BEST STORY (MOVIES)

Time chamges

Komfo Anokye

Odansefoo ne hwan

Gye nyame

Nipa nni nkae

Frema

Ghana police

Awereho sem

Nipa nnye

BEST TRADITIONAL MOVIE

Time changes

Okomfo Anokye

Naa Bapra

Tobu Nyanga

(Gimbya Shamsiya)

BEST TWINGLISH MOVIE

Heat

Vera Awieye

Chop my money

Odo ntentan

lil wyne in Belgium

BEST TWINGLISH PERSONALITY (MALE)

Samuel Ofori(Very Awieye)

Omar Sharif Captan(Odo ntintan)

Kofi Adjlolo (LIl wyne in Belgem)

BEST TWINGLISH PERSONALITY (FEMALE)

Kasia Ashong (Lil wyne in Belgeum)

Nana Ama McBrown (Madamfo)

Emilia Brobbey (Madamfo)

Abena Akorewaa Danso(Oh Vera)

BEST TV COMEDIAN

THE MOST PROMISING STAR (Male)

Abdul Razak Amissah (David ba)

Andrews Osei Bonsu (Odansefoo ne hwan)

Kwadjo Poku (gye nyame)

Frank Badu Ntiamoah (Heat)

Mohammed  Nazir Majid (Gimbiya Shamsiyya)

Alhassan Ibrahim(Gonda)

THE MOST PROMISING STAR (Female)

Benedicta Gaffah (David ba)

Bernice Asare (David ba)

Tracy Boakye (Vera awieye)

DISCOVERY OF THE YEAR (Male)

Abdul Razak Amissah (David ba)

Andrews Osei Bonsu (Odansefoo ne hwan)

Kwadjo Poku (gye nyame)

Frank Badu Ntiamoah (Heat)

Mohammed  Nazir Majid (Gimbiya Shamsiyya)

Adam Abdul-Hanan (Bajeh)

DISCOVERY OF THE YEAR (Female)

Benedicta Gaffah (David ba)

Tracy Boakye (Vera awieye)

BEST ACTOR IN LEADING ROLE (HAUSA)

1.Abubakar D. Flex(Sakiuku)

2.Issah Ali(Awure)

3.Tahiru Ishak Bamba(Suraya)

4.Alhassan Swallah(Hayat)

5.Murtala Alhassan(Gimbya Shamsiya)

BEST ACTRESS IN LEADING ROLE {Hausa}

1.Safia Usman(Sakiuku)

2.Faiza Abdullai(Awure)

3.Mardiya Yunus(Suraya)

4.Ammatu  Muyis Musah (Hayat)

5.Farida Swallah(Gimbya Shamsiya)

BEST ACTOR IN LEADING ROLE (DAGBANI)

1.Alhassan Ibrahim(Gonda Sheje)

2.Abdul Rahman Issahak((Tobu Nyaanga)

3.Nasam Gbanga(Naa Bapra)

4.M.C Rauf(Aashika)

5.Ahmed Saani(Deishini)

BEST ACTRESS IN LEADING ROLE (DAGBANI)

1.Yahaya Latifa (Gonda Sheje)

2.Memunatu Bamunu Murjaana(Tobu Nyaanga)

3.Memunatu Banunu Murjana(Naa Bapra)

4.Bawa Ayisha(Aashika)

5.Shaibu Anifa(Deishini)

BEST ACTOR IN LEADING ROLE (FRAFRA)

1. Ayinie Anabilla (Ladag Yele Nde Yele)

2. Nyaaba Atosuma (Nsurebono)

3. Atinga Amoah (Nobigwe Kaiane ne Soga)

4.Zimbabo Yimbilla (Logro Igatito Kura Taaba)

BEST ACTRESS IN LEADING ROLE (FRAFRA)

1.Rita Tindana (Ladag Yele Nde Yele)

2. Tina Twenewaa(Nsurebono)

3.Rebecca Amoah((Nobigwe Kaiane ne Soga)

4.Rebecca Maame Bannie (Logro Igatito Kura Taaba)

BEST ACTOR IN LEADING ROLE (EWE)

GERALD SUNDAY AGBGENYEKU (Teshi)

APETI ALIDU AWILO (Ahenkpo, Amekae wu suzzy)

SOLOMON KETORWOKO (Nenyewoede?)

E42RIC DON-BOBO (Kpo mo na Yehowa)

BENJAMIN OFORI (Agbedefu, Nukunu)

WINFRED FAYOSE (Mokpokpo, Hope)

BEST ACTRESS IN LEADING ROLE {EWE}

VINCENTIA ADETOR (Teshi)

DOGBATSEY MARTHA (Ahenkpo)

PATIENJCE ADONU (Amekae wu suzzy)

GARIBA FATIMHTU (Nenyewoede?)

EUNICE KUBI (Kpo mo na Yehowa)

PAMELA GOCKLE (Agbedefu, Nukunu)

SHEILA NYAVOR (Mokpokpo, Hope)

BEST DIRECTOR OF PHOTOGRAPH

Abdul Gafaru Addul Rahim (David ba)

Evanda Kwame Agyemang (Odansefoo ne hwan.Odo ntentan)

Vinant Bafour (Odo, Heat, chop my money)

Adu Justice and Eric Koranteng (Kyeiwaa v. ninja)

Emmanuel Amponsah (Awereho sem)

Abdul Aziz Rahman (Madamfo)

OBL Studios

BEST QUALITY PICTURE (MOVIES)

David ba

Fakye

Odo

Heat

Chop my money

Madamfo

BEST FILM EDITOR

Addul Razak Amissah, Abass Ibrahim (David ba, Fakye)

William Sarfo (okomfo Anokye)

Ahenfo (sexy wizard)

Nana Osei Assibey (Frema, magic book, madamfo)

Mohammed Nazir Majid (Hayat)

OBL Studios

BEST SCREENPLAY/SCRIPT

Ngoswini Prosper (time changes, nipa nni nkae)

Theophilous Amoabeng (madamfo, frema)

Samuel Ofori (heat, chop my money)

Omar Sheriff Caplan (Odo ntentan)

Kofi Boateng (Awereho sem)

Ama Oduma Odum (pslam 23)

Kennedy Ababio (Surayya)

BEST VISUAL EFFECTS

Joseph hagan (Fakye)

Daniel Agyapong (Mirror Girl,Evil for evil)

William Sarfo (okomfo Anokye)

Blay (gye nyame)

Ninja (C.4) women in black

Justice Nsiah (Magic book)

OBL Studios

BEST COSTUME

Faustina Amissah(Fakye)

Fiona Serwaah Bediako (for girls,Time changes,Awreho sem)

George Atobra (Komfo Anokye)

Two eyes (Heat, chop money)

Evans Owusu (C.4)

Nicholas Nsiah & Monica Ogbodi (Ghana Police)

Helina Boateng (Madamfo)

BEST LIGHT PERSONNEL

Vincent  Bafour (for girls, chop my money, heat)

Evanda Kwame Agyemang (Odansefoo ne hwan)

Samuel Ofori(heat)

Osei Kwajo(Lumba) Frema, madamfo

Kofi Nti (women in black)

Francis (kyeiwaa v. ninja)

BEST SOUND PERSONNEL

Gabriel Nyamekye (Komfo Anokye)

Faisal Alhasan (Odanse foo ne hwan)

Ahenfo (sexy wizard)

Frank Amponsah K2 (Odo, chop my money)

Richard Debrah,Stephen Boateng (heat)

Francis (kyeiwaa v. ninja)

Alhassan Faisal Rahman

BEST ORIGINAL SONG

Adu Patrick (Akrantee Nkwan)

Ernest Opoku (Time changes)

Andrews Osei Bonsu (Odanse foo ne hwan)

George Berthou (Frema)

Shata Rako (Odo ntentan

Tanqua (Awure)

Habibu S. Daraja (Hayat)

BEST MAKEUP PERSONNEL

Maafowaa Acheampong (Fakye)

Faith Evans (For girls,chop my money,Kyeiwaa vrs. ninja)

Jude Odey (Komfo Anokye, Nipa Nnye)

Grace Pandor (heat)

Priscila Anable (C.4)

Samuel Atta Frimpong (Magic book)

BEST JUVINAL PERSONALITY

Kwaku Jackson (David ba)

Emmanuel Darko (Fakye)

Yaw Dabo (School Girl)

BEST JUVINAL PERSONALITY

Spendylove Acheampong

Clara Banson (Maso Awaree,School Girl)

Emmanuella Antwi

EXECUTIVE PRODUCER

Daniel Kwadjo Sarfo (Akrantee nkwan)

Paul Adjei (time changes, okomfo anokye)

king David (Kyeiwaa v. ninja)

Eugen Morrat (Ghana Police, Electricity power)

Alhaji Karimodey (Maso awaree)

Frederick Kwame Adomako(School Girl,Obrefo Nkae)

PRODUCTION  MANAGER OF THE YEAR

Akwasi Sarfo (David Ba)

Prince Osei (Chop My money)

Richard Sarkodie (Heat)

Michael Afranie (Time changes)

Richard Boateng (Akrantie Nkwan)

Source: Zionfelix.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s